Darbuotojos teisės nėštumo laikotarpiu

Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-01-16

Kategorija: Darbo teisė

Darbuotojos teisės nėštumo laikotarpiu


Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-01-16

Kategorija: Darbo teisė

Darbuotojos teisės nėštumo laikotarpiu

Nėštumas darbo metu yra svarbus ir jautrus laikotarpis tiek moterims, tiek darbdaviams. Daugelis šalių turi įstatymus, kurie apsaugo nėščias darbuotojas nuo diskriminacijos ir užtikrina joms tam tikras teises darbo vietoje. Šiuo laikotarpiu gali kilti daugybė klausimų, todėl svarbu žinoti savo, kaip darbuotojos, teises.

Kokiais atvejais darbdavys gali atleisti nėščią darbuotoją?

  • Darbdavys nėščiai darbuotojai gali pranešti apie darbo sutarties nutraukimą tik tuo atveju, jeigu baigiasi terminuota darbo sutartis.
  • Darbo sutartis taip pat gali būti nutraukta šalių susitarimu arba darbuotojos iniciatyva.
  • Jeigu teismas arba darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys, automatiškai nutrūksta ir visos sudarytos darbo sutartys, tame tarpe ir darbo sutartys su nėščiomis darbuotojomis.

Kuriuo laikotarpiu darbdavys neturi teisės atleisti nėščios darbuotojos?
Nuo darbdavio sužinojimo apie darbuotojos nėštumą darbo sutartis su darbuotoja nėštumo laikotarpiu ir iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai negali būti nutraukta, nebent darbo sutartis nutraukiama aukščiau išvardintais atvejais. Jeigu šiuo laikotarpiu atsiranda teisėtas pagrindas nutraukti darbo sutartį, nėščia darbuotoja gali būti įspėta apie darbo sutarties nutraukimą tik tada, kai jos kūdikiui bus suėję keturi mėnesiai.

Kokias teises darbuotoja turi, kai vaikui yra suėję daugiau negu keturi mėnesiai?
Darbo sutartis su darbuotoja, auginančia vaiką iki trejų metų, negali būti nutraukta darbdavio iniciatyva. Vienintelė šios sąlygos išimtis – darbo sutarties nutraukimas dėl darbuotojo kaltės.

Kuomet darbuotoja yra nėštumo, gimdymo ar vaiko priežiūros atostogose, darbo sutartis negali būti nutraukta darbdavio iniciatyva. Darbo sutartį nutraukti galima tik šioms atostogoms pasibaigus.

Teisinė apsauga
Nėštumo metu moteris turi ypatingą teisinę apsaugą siekiant užtikrinti jos teises ir saugumą darbe. Kaip jau minėjome, moteris negali būti atleista iš darbo nėštumo laikotarpiu ir iki jos kūdikiui sukaks keturi mėnesiai. Be atleidimo, moteris turi teisinę apsaugą nuo kitų neigiamų veiksmų ar diskriminacijos dėl nėštumo, pavyzdžiui, darbo sąlygos arba darbo užmokestis.

Išvados ir pasiūlymai
Jeigu darbdavys pažeidžia minėtus principus, moteris gali kreiptis į darbo inspekciją arba teismą ir ginčytis dėl neteisėto atleidimo. Teismas gali nustatyti, kad atleidimas buvo neteisėtas ir skirti įvairias kompensacijas arba kitaip apginti darbuotojos teises.

Svarbu, kad moteris, nėštumo metu atleista iš darbo ar kitaip patyrusi diskriminaciją dėl nėštumo, nedelsdama kreiptųsi į teisininką ar darbo inspekciją, kad gautų pagalbą ir gynybą savo teisėms.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame