Luxlex.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai

Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtinaisiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas yra MB „Luxlex“. Perskaityti privatumo politiką galite čia.

Pažymėti visus laukus

Gretutinės teisės: apsaugos tinklas kūrybinės pramonės dalyviams

Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 4 minutės

Sukurta: 2024-02-15

Kategorija: Intelektinė teisė

Gretutinės teisės: apsaugos tinklas kūrybinės pramonės dalyviams


Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 4 minutės

Sukurta: 2024-02-15

Kategorija: Intelektinė teisė

Gretutinės teisės: apsaugos tinklas kūrybinės pramonės dalyviams

Autorių teisė dažnai suvokiama kaip teisės institutas, kuris apsaugo kūrinių autorių teises į savo darbus, tačiau tai taip pat yra teisės institutas, kuris apima reguliavimo sritį, susijusią su kitų subjektų teisėmis į jų veiklos rezultatais, dažniausiai susijusius su kūrinių perteikimu visuomenei. Ši teisė skirta ne tik pačių kūrėjų apsaugai, bet ir asmenims, kurie dalyvauja kūrybinėje veikloje ir prisideda prie kūrinių sukūrimo proceso, siekdami geriausio rezultato. Gretutinės teisės apsaugo šiuos asmenis, kurie nėra kūrinio autoriai, bet prisideda prie kūrinio kūrimo, nuo galimų pažeidimų arba neteisėto naudojimo atvejų.

Gretutinės teisės yra taikomos be pažeidimo autorių teisėms į literatūros, mokslo ir meno kūrinius. Šias teises turi atlikėjai, fonogramų gamintojai, transliuojančios organizacijos ir audiovizualinių įrašų gamintojai.

Atlikėjų teisės
Atlikėjo, kaip gretutinių teisių subjekto, samprata nurodyta ir tarptautinėse sutartyse, ir nacionaliniuose įstatymuose. Atlikėjas – tai asmuo, kuris kokiu nors būdu dalyvauja atliekant literatūros ar meno kūrinius. Pavyzdžiui, tai gali būti aktorius, daininkas, muzikantas ar šokėjas.

Atlikėjas turi išimtines teises leisti arba uždrausti šiuos veiksmus:

 1. Transliuoti, retransliuoti ir kitaip viešai skelbti neįrašytą atlikimą.
 2. Įrašyti neįrašytą atlikimą.
 3. Atgaminti atlikimo įrašą.
 4. Padaryti atlikimo įrašą viešai prieinamą, nepriklausomai nuo to, ar tai vyksta per fizinės ar virtualios erdvės platformas.
 5. Komerciškai platinti ir naudoti atlikimo įrašą ar jo kopijas.

Fonogramos gamintojo teisės
Fonograma yra įrašas, kuris užfiksuotas techninėmis priemonėmis ir apima kūrinio atlikimą, kitus garsus ar garsų išraiškas, esančias kokioje nors materialioje garso laikmenoje, pvz., plokštelėse, juostose, kompaktinėse plokštelėse ir pan. Fonogramos gamintojui, siekiant informuoti apie savo gretutines teises, suteikiama teisė naudoti užrašą ant kiekvieno fonogramos egzemplioriaus arba ant kiekvienos fonogramos pakuotės. Šis užrašas susideda iš apskritimo su įrašyta lotyniška raide P, išimtinio gretutinių teisių subjekto vardo (pavadinimo) ir pirmųjų fonogramos išleidimo metų.

Fonogramos gamintojas turi išimtines teises leisti arba uždrausti šiuos veiksmus:

 1. Atgaminti fonogramą.
 2. Išleisti fonogramą į rinką.
 3. Padaryti fonogramą ar jos kopiją viešai prieinamą (paskelbti, platinti ar kitaip padaryti fonogramą ar jos kopijas viešai prieinamas, nepriklausomai nuo to, ar tai vyksta per fizinės arba virtualios erdvės platformas).
 4. Komerciškai platinti ir naudoti fonogramą ar jos kopijas.

Atlikėjai ir fonogramų gamintojai turi teisę į tam tikrą atlygį už komerciniais tikslais išleistas fonogramas ar jų kopijas, kurios yra tiesiogiai ar netiesiogiai transliuojamos, retransliuojamos ar kitaip viešai paskelbiamos, įskaitant atvejus, kai fonograma yra įtraukta į audiovizualinį įrašą. Autorinio atlyginimo sumos dydis gali būti nustatomas procentais nuo naudotojo pajamų arba konkreti pinigų suma. Šis atlyginimas atlikėjams ir fonogramų gamintojams dalijamas lygiomis dalimis, jeigu jų tarpusavio sutartyje nenustatyta kitaip.

Transliuojančiosios organizacijos teisės
Panašiai kaip fonogramų gamintojai, transliuotojai vykdo organizacinio-techninio pobūdžio veiklą kultūriniame gyvenime, kuri susijusi su laidų transliavimu per radiją ar televiziją. Ši veikla reikalauja tam tikro kapitalo, todėl jų teisių apsauga pagrįsta investiciniais interesais.

Transliuojančiosios organizacijos turi išimtines teises leisti arba uždrausti šiuos veiksmus:

 1. Retransliuoti transliacijas.
 2. Įrašyti transliacijas – leisti arba uždrausti kurti įrašus iš transliacijų.
 3. Atgaminti transliacijų įrašus.
 4. Viešai skelbti transliacijas, jeigu tai vyksta už įėjimo mokestį visuomenei prieinamose vietose.
 5. Padaryti transliacijų įrašus ar jų kopijas viešai prieinamus, įskaitant perdavimą kompiuterių tinklais (internete).
 6. Platinti transliacijų įrašus ar jų kopijas parduodant, įskaitant viešą siūlymą juos pirkti ar tikslinę transliacijos įrašo ar jo kopijų reklamą, skatinančią vartotojus juos įsigyti, taip pat importuoti ar eksportuoti.

Autovizualinio kūrinio pirmojo įrašo gamintojo teisės
Į pirmąjį audiovizualinį įrašą, kaip gretutinių teisių objektą, turtines teises įgyja tik įrašo gamintojas, o autoriai neturi teisių į šį rašą. Audiovizualinio įrašo gamintojas įgyja teises tik į įrašą, užfiksuotą kokioje nors laikmenoje, nuo jo pagaminimo momento. Jis yra piminis gretutinių teisių į audiovizualinį įrašą subjektas.

Audiovizualinio kūrinio (filmo) pirmojo įrašo gamintojas turi išimtines teises leisti arba uždrausti šiuos veiksmus:

 1. Atgaminti audiovizualinio kūrinio įrašą ar jo kopiją, nepriklausomai nuo to, ar tai yra visiškas atkūrimas, dalinis ar modifikuotas turinys.
 2. Transliuoti, retransliuoti ir kitaip viešai skelbti audiovizualinio kūrinio įrašą.
 3. Platinti audiovizualinio kūrinio įrašą ar jo kopijas parduodant.
 4. Padaryti audiovizualinio kūrinio įrašą ar jo kopijas viešai prieinamus, įskaitant perdavimą kompiuterių tinklais (internete).

Elektroninės spaudos leidėjų teisės
Kai informacinės visuomenės paslaugų teikėjai naudoja elektroninius spaudos leidinius ar jų kopijas internete, elektroninės spaudos leidėjai turi išimtines teises leisti arba uždrausti informacinės visuomenės paslaugų teikėjams atlikti šiuos veiksmus:

 1. Atgaminti elektroninį spaudos leidinį ar jo dalį – tai reiškia teisę leisti arba uždrausti kurti kopijas elektroninio spaudos leidinio ar jo dalies, nepriklausomai nuo to, ar tai yra visiškas atkūrimas, dalinis ar modifikuotas turinys.
 2. Padaryti elektroninį spaudos leidinį ar jo dalį viešai prieinamą – tai reiškia teisę leisti arba uždrausti paskelbti, platinti ar kitaip padaryti elektroninį spaudos leidinį ar jo dalį viešai prieinamą internete ar kitose informacinės visuomenės paslaugų teikėjų platformose.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Telefono numeris: +370 690 64 533
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame