Nepilnamečio ar neveiksnaus vaiko atstovai – ką sako įstatymas?

Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-02-05

Kategorija: Šeimos teisė

Nepilnamečio ar neveiksnaus vaiko atstovai – ką sako įstatymas?


Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-02-05

Kategorija: Šeimos teisė

Nepilnamečio ar neveiksnaus vaiko atstovai – ką sako įstatymas?

Atstovas pagal įstatymą – tai toks asmuo, kuris pagal įstatymą atstovauja kitam asmeniui (šiuo atveju nepilnamečiui ar neveiksniam vaikui), bei jo interesams.

Kadangi nepilnamečiai ar neveiksnūs vaikai negali už save ar savo veiksmus atsakyti, yra svarbu žinoti, kas juos atstovauja. Tai ypatingai svarbu, kai nepilnametis ar neveiksnus asmuo tampa įtariamuoju, kaltinamuoju ar nukentėjusiuoju. Lietuvoje nepilnamečių ar neveiksnių vaikų atstovavimas vyksta pagal specialius teisinius principus, kadangi vaikai negali patys savęs bei savo teisių apginti.

Kas gali būti nepilnamečio ar neveiksnaus vaiko atstovais pagal įstatymą?
Nepilnamečio ar neveiksnaus vaiko atstovais pagal įstatymą gali būti vaiko tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai arba įstaigos, kuri globoja ar rūpinasi vaiku, įgalioti asmenys.

Tėvai dažniausiai yra savo nepilnamečių ar neveiksnių vaikų atstovai pagal įstatymą, išskyrus tėvus, teismo sprendimu pripažintus neveiksniais šioje srityje arba ribotai veiksniais šioje srityje. Jeigu nepilnamečiui yra paskirtas tėvų atstovavimas, tai dažniausiai atstovauja vienas iš tėvų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tais atvejais, kai tėvų atstovavimas prieštarauja geriausiems vaiko interesams (pavyzdžiui, tėvai yra alkoholikai, neatsakingo elgesio ar dėl kitokių priežasčių jų atstovavimas pakenktų vaiko interesams), net jeigu tėvai yra veiksnūs, jie negali būti vaiko atstovais.

Globėjai (rūpintojai) nepilnamečiams vaikams atstovauja tik pateikę atstovavimo teisę patvirtinantį dokumentą.

Kokias teises turi atstovas pagal įstatymą baudžiamajame procese?
Atstovai pagal įstatymą gali dalyvauti procese, kuriame jų atstovaujamas asmuo yra įtariamasis, kaltinamasis ar nukentėjusysis. Taip pat, atstovai turi teisę ginti nepilnamečių arba neveiksnių vaikų interesus, kai tai neprieštarauja atstovaujamojo asmens interesams bei nekenkia procesui. Atstovas pagal įstatymą paprastai dalyvauja procese kartu su asmeniu, kuriam atstovauja.

Ką daryti, jei nėra galimybės susiekti su atstovu pagal įstatymą?
Tokiu atveju, kai nėra galimybės susisiekti su atstovu pagal įstatymą, nepilnamečio  ar neveiksnaus vaiko atstovu pagal įstatymą gali būti jo pasirinktas asmuo, jei jis yra pripažintas tinkamu būti atstovu pagal įstatymą.

Jeigu nepilnametis ar neveiksnus vaikas nepasirinko kito asmens arba jo pasirinktas asmuo nėra tinkamas būti atstovu pagal įstatymą, atsižvelgiant į nepilnamečio interesus, jam gali būti paskirtas kitas asmuo, galintis tinkamai atstovauti nepilnamečiui.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame