Skyrybų procesas Lietuvoje, vaiko išlaikymo priteisimas ir alimentų skaičiavimas

Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-01-31

Kategorija: Šeimos teisė

Skyrybų procesas Lietuvoje, vaiko išlaikymo priteisimas ir alimentų skaičiavimas


Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-01-31

Kategorija: Šeimos teisė

Skyrybų procesas Lietuvoje, vaiko išlaikymo priteisimas ir alimentų skaičiavimas

Skyrybos yra sudėtingas ir emocionalus laikotarpis. Jos paliečia ne tik sutuoktinius, bet ir jų vaikus. Svarbu suprasti, kokios yra tėvų teisinės pareigos vaikams skyrybų laikotarpiu. Lietuvos teisės aktai įpareigoja tėvus finansiškai rūpintis savo nepilnamečiais vaikais. Kol šeima gyvena santuokoje, vaikų išlaikymo tvarka ir forma nustatoma abiejų tėvų susitarimu. Tačiau, jei santuoka yra nutraukiama, reikia nustatyti ne tik tėvų pareigą mokėti išlaikymą vaikui, bet ir konkretų šio finansinio išlaikymo dydį, išreiškiant jį konkrečia pinigų suma, kitaip vadinamą alimentais. Taigi, kaip ir kokiomis sąlygomis yra nustatomas vaiko išlaikymo dydis ir kas turi įtakos jo didinimui ar mažinimui?

Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių bendru sutikimu
Kai santuoka nutraukiama, teismas sprendžia vaikų išlaikymo klausimus. Jei santuoka nutraukiama abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, sudaroma sutartis dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių, kurioje nustatomas vaikui mokamų alimentų dydis, mokėjimo tvarka ir forma. 

Ieškinys dėl santuokos nutraukimo ir alimentų priteisimo
Kai teisme pateikiamas ieškinys dėl santuokos nutraukimo dėl vieno iš sutuoktinių kaltės, kartu pateikiamas reikalavimas priteisti vaikams tam tikro dydžio alimentus. Taip pat, alimentus galima prašyti priteisti ir tokiu atveju, jei tėvai nėra susituokę. Tokiu atveju, jei vienas iš tėvų neatlieka pareigos finansiškai rūpintis savo nepilnamečiais vaikais, teismas gali priteisti išlaikymą pagal vieno iš tėvų pateiktą ieškinį dėl alimentų priteisimo.

Alimentų dydis, nutraukiant santuoką bendru sutarimu
Nutraukiant santuoką bendru sutarimu, abu sutuoktiniai turi bendrai nuspręsti dėl santuokos nutraukimo pasekmių ir vaikų išlaikymo klausimų. Sutuoktiniai nėra ribojami nustatant, kokio dydžio alimentai turi būti mokami vaikui, tačiau teismas, tvirtindamas sutuoktinių sudarytą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, vertina, ar sutartis nepažeidžia imperatyvių įstatymo normų ir nepilnamečių vaikų interesų. Sutuoktiniai, spręsdami dėl alimentų vaikams dydžio, privalo atsižvelgti į teisės aktų reikalavimus, numatančius, kad alimentai turi būti proporcingi nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Lietuvos teismų praktikoje pripažįstama, jog orientacinis kriterijus, nustatant būtiniems vaiko poreikiams patenkinti skiriamo išlaikymo dydį, yra pusės valstybės nustatytos minimalios mėnesinės algos dydis.

Alimentų dydis, pateikiant ieškinį dėl santuokos nutraukimo
Nustatant alimentų dydį, dėl kurio reiškiamas reikalavimas teisme, reikia vadovautis ta pačia įstatymo nuostata – alimentai vaikui turi būti proporcingi nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Teisės aktai taip pat numato, kad materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai. Siekiant nuspręsti, kokio dydžio alimentai vaikui turėtų būti priteisiami, būtina vadovautis ir teismų praktikoje įtvirtintomis taisyklėmis.

Teismų praktikoje nurodoma, kad vertinant asmens, turinčio prievolę teikti išlaikymą nepilnamečiam vaikui, turtinę padėtį, reikėtų atsižvelgti į tai, kokio dydžio pajamas gauna toks asmuo, ar tos pajamos reguliarios, kokio dydžio kilnojamas ir nekilnojamas turtas valdomas, ar turima reikalavimo teisių arba skolų kitiems asmenims.

Išvados ir pasiūlymai
Norint teisingai ir proporcingai pateikti prašymą ar ieškinį dėl alimentų dydžio, svarbu atkreipti dėmesį į visus galiojančius teisės aktus ir jų nuostatas. Jeigu kyla klausimų dėl sutarties dėl santuokos nutraukimo ir vaiko išlaikymo, svarbu kreiptis į teisninką, kuris galėtų Jums atsakyti į kylančius klausimus bei padėti išspręsti susidariusią situaciją.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame