Smurtinis nusikaltimas ir teisinės pasekmės

Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-02-01

Kategorija: Baudžiamoji teisėŠiuo metu populiaru

Smurtinis nusikaltimas ir teisinės pasekmės


Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-02-01

Kategorija: Baudžiamoji teisėŠiuo metu populiaru

Smurtinis nusikaltimas ir teisinės pasekmės

Kas yra smurtinis nusikaltimas?
Smurtinis nusikaltimas – tai Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse numatyto nusikaltimo požymių turinti veika, kuria buvo tyčia atimta žmogaus gyvybė arba sunkiai ar nesunkiai sutrikdyta jo sveikata, apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo žmogaus laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ar neliečiamumui požymių turinti veika.

Smurtiniu nusikaltimu nelaikoma nusikaltimo požymių turinti veika, kuria žmogui buvo sukeltas fizinis skausmas, kuria žmogus buvo nežymiai sužalotas ar trumpam susargdintas.

Baudžiamoji atsakomybė už smurtinius nusikaltimus
Lietuvoje baudžiamoji atsakomybė už smurtinius nusikaltimus yra aiškiai apibrėžta ir griežta, siekiant užtikrinti gyventojų saugumą ir teisę į apsaugą nuo smurto. Už smurtinius nusikaltimus gali būti taikomos įvairios bausmės, nuo baudos iki laisvės atėmimo bausmės. Bausmė yra skiriama atsižvelgiant į nusikaltimo pobūdį, aplinkybes, padarytą žalą ir kaltininko asmenybę.

Kada yra suteikiama kompensacija už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą?
Kompensacija už smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos atlyginimą yra suteikiama asmenims, kuriems teismas priteisė smurtiniu nusikaltimu padarytą turtinę ir neturtinę žalą arba patvirtino sutartį dėl šios žalos atlyginimo ar pašalinimo.

Smurtiniais nusikaltimais padaryta žala nukentėjusiems asmenims yra kompensuojama, jeigu yra visos sąlygos:

• smurtinis nusikaltimas padarytas Lietuvos Respublikos teritorijoje;

• teismo priteista smurtiniu nusikaltimu padaryta žala ar teismo patvirtintoje sutartyje nurodyta smurtiniu nusikaltimu padaryta žala neatlyginta;

• prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą pateiktas ne vėliau kaip per 10 metų nuo teismo sprendimo, kuriuo priteista smurtiniu nusikaltimu padaryta žala ar patvirtinta sutartis dėl jos atlyginimo, įsiteisėjimo.

Kas nagrinėja prašymus dėl žalos kompensavimo?
Prašymus kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą nagrinėja Teisingumo ministerija. Norint gauti kompensaciją už smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą, nukentėjęs asmuo turi užpildyti nustatytos formos prašymą su teismo sprendimo nuorašu ir antstolio surašytu aktu. Jeigu šiame prašyme nurodyti ne visi duomenys arba nepateikti visi reikalingi dokumentai, asmeniui nustatomas terminas trūkumams pašalinti. Iki nurodyto termino nepašalinus trūkumų, prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą yra nenagrinėjamas.

Žalą galima kompensuoti iš anksto
Jeigu baudžiamasis procesas dėl smurtinio nusikaltimo vyksta ilgiau nei tris metus, o nukentėjęs asmuo yra pripažįstamas civiliniu ieškovu, smurtiniu nusikaltimu padaryta žala gali būti kompensuojama iš anksto, jei teismo sprendimu buvo nustatyta, kad buvo padarytas smurtinis nusikaltimas. Svarbu tai, kad iš anksto kompensuojama tik ta smurtiniu nusikaltimu padaryta žala, susijusi su sveikatos grąžinimo išlaidomis, negautomis pajamomis ar laidojimo išlaidomis.

Kaip elgtis, jei esate kaltas dėl smurtinio nusikaltimo?
• Pirmiausia, svarbu išlikti ramiam ir bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis. Padėdami tyrimui – padėsite ir sau;

• Būtinai kreipkitės į advokatą – advokatas Jums suteiks teisinę pagalbą ir galimus situacijos sprendimo būdus. Advokatas byloje apgins Jūsų teises ir interesus;

• Laikykitės teismo nurodymų;

• Būkite pasiruošęs bendradarbiauti teismo procese ir atitinkamai reaguoti į teismo sprendimus;

• Nuolatos bendraukite su savo advokatu, kadangi jis informuos Jus apie Jūsų teises, galimybes ir teismo procesus;

• Atlyginkite nukentėjusiam smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą;

• Būkite pasiruošę dalyvauti gydymo ar kitose programose, skirtose padėti susidoroti su galimais elgesio problemas lemiančiais veiksniais.

Svarbu suprasti, kad smurtinis nusikaltimas yra labai rimta teisės pažeidimo forma, kuri gali turėti rimtų pasekmių. Būtinai kreipkitės į advokatą dėl teisinės pagalbos ir stenkitės išspręsti situaciją teisingai ir teisiškai.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame