Luxlex.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai

Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtinaisiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas yra MB „Luxlex“. Perskaityti privatumo politiką galite čia.

Pažymėti visus laukus

Statybos rangos sutartis – ką svarbu žinoti?

Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-01-30

Kategorija: Nekilnojamo turto ir statybų teisė

Statybos rangos sutartis – ką svarbu žinoti?


Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 3 minutės

Sukurta: 2024-01-30

Kategorija: Nekilnojamo turto ir statybų teisė

Statybos rangos sutartis – ką svarbu žinoti?

Rangos sutartimi rangovas įsipareigoja per sutartyje nustatytą terminą pastatyti pagal užsakovo užduotį statinį arba atlikti kitus statybos darbus, o užsakovas įsipareigoja sudaryti rangovui būtinas statybos darbams atlikti sąlygas, priimti darbų rezultatą ir sumokėti sutartyje nustatytą kainą.

Statybos rangos sutartis yra dvišalė sutartis, kurioje susijusios yra užsakovo pareiga sumokėti tam tikrą atlyginimą ir rangovo pareiga atlikti tam tikrą darbą bei perduoti tinkamos kokybės darbo rezultatą užsakovui. Dėl šios sąsajos, statybos rangos sutartis yra atlygintinė, nes užsakovas privalo įvykdyti priešpriešinę pareigą – sumokėti atlyginimą už tinkamos kokybės darbo rezultato perdavimą rangovui.

Esminė statybos rangos sutarties sąlyga
Statybos rangos sutarties dalykas yra tam tikras darbo rezultatas. Darbo rezultatas gali pasireikšti tiek naujo pastato pastatymu, tiek esančio tam tikro objekto pagerinimu (naujų savybių esančiam objektui suteikimu), pasireiškiančio tam tikra materialia išraiška. Rangos sutarties dalykas yra esminė sutarties sąlyga, nes ji apibrėžia konkretų darbo rezultatą, kurį rangovas turi pasiekti, ir tai nulemia sutarties vykdymą bei šalies pareigą užtikrinti, kad darbas būtų atliktas teisingai ir laiku.

Kas gali būti statybos rangos sutarties šalimi?
Rangos sutarties šalimis yra užsakovas ir rangovas. Bendroji taisyklė yra ta, kad tiek užsakovu, tiek rangovu gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys. Statybos rangos atveju rangovu gali būti fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę užsiimti statybos veikla, taip pat atitikti reikalavimus, kuriuos nustato vietos ar valstybės reglamentai. Šie reikalavimai gali apimti licencijų, sertifikatų ar kitų leidimų turėjimą, kurie yra būtini tam, kad asmuo arba įmonė galėtų teisėtai vykdyti statybos rangos sutartyje nustatytus darbus.

Kada yra sudaroma statybos rangos sutartis?
Statybos rangos sutartis sudaroma įmonių, pastatų, gyvenamųjų namų ir kitokių statinių statybai ar rekonstrukcijai, taip pat montavimo, paleidimo ar kitokiems darbams atlikti. Ši norma taip pat taikoma ir pastatų ar įrenginių kapitalinio remonto darbams, jeigu sutartis nenustato ko kita. Tai apima remontą, kurio metu vykdomi esamos struktūros atkūrimo, stiprinimo arba keitimo darbai, siekiant pagerinti pastato būklę ir ilgaamžiškumą.

Jeigu pagal statybos rangos sutartį darbai atliekami fizinio asmens asmeniniams, šeimos ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su jo verslu ar profesija, tenkinti, sutarčiai taikomos vartojimo rangos sutarties taisyklės. Tai reiškia, kad statybos rangos sutartis bus įvertinama ir vykdoma vadovaujantis tais pačiais principais ir taisyklėmis, kaip ir vartojimo rangos sutartys, kad būtų užtikrintas vartotojo teisių apsaugos lygis.

Kam tenka rizika?
Dėl to, kad darbo rezultatas gaunamas rangovui dirbant savo rizika, rangovui tenka darbo rezultato arba tarpinio darbų etapo rezultato, iki jį priima užsakovas, atsitiktinio žuvimo ar sugedimo rizika. Tai reiškia, kad dėl atsitiktinio rangos objekto žuvimo, rangovas netenka teisės gauti sutartimi nustatyto atlyginimo. Be to, jeigu rangovas atlieka darbus iš savo medžiagos, jam tenka atsitiktinio žuvimo rizika. Tuo tarpu užsakovas neturi teisės reikalauti atlyginti jo perduotos rangovui ir atsitiktinai žuvusios medžiagos vertės.

Išvados ir pasiūlymai
Prieš sudarant rangos sutartį, būtinai aiškiai apibrėžkite darbo rezultatą bei nustatykite atitinkamus kokybės standartus. Rangovui svarbu apsidrausti nuo neprognozuojamų situacijų sudarant draudimo sutartis, o užsakovui svarbu išnagrinėti rangovų pasiūlymus ir kvalifikaciją. Iškilus klausimams dėl statybos rangos sutarties sudarymo, būtinai kreipkitės į teisininką – jis padės Jums sudaryti sutartį, atitinkančią teisės aktus bei ginančią šalių interesus.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Telefono numeris: +370 690 64 533
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame