Luxlex.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai

Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtinaisiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas yra MB „Luxlex“. Perskaityti privatumo politiką galite čia.

Pažymėti visus laukus

Sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo

Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 4 minutės

Sukurta: 2024-02-27

Kategorija: Baudžiamoji teisė

Sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo


Nuotraukos šaltinis: luxlex.lt

Skaitymo trūkmė: 4 minutės

Sukurta: 2024-02-27

Kategorija: Baudžiamoji teisė

Sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo

Daugelis tikriausiai žino, kad už sveikatos sutrikdymą, nepriklausomai nuo to, ar tai nesunkus ar sunkus sveikatos sutrikdymas, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė. Visgi, kadangi kaltės formos gali skritis – skiriasi ir bausmės dydžiai. Kuomet asmuo sutrikdo kito asmens sveikatą, tačiau tai padaro netyčia, bausmė atitinkamai yra skiriama kitokia, nei kai veika yra padaroma tyčia.

Nesunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo
Nesunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 139 straipsnyje. Šis straipsnis numato, jog tas, kas dėl neatsargumo sužalojo ar susargdino žmogų, jeigu dėl to nukentėjęs asmuo prarado nedidelę dalį profesinio ar bendro darbingumo arba ilgai sirgo, bet jam nebuvo sunkiai sutrikdyta sveikata, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų. Bausmės dydis gali skirtis nuo įvairių sunkinančių bei lengvinančių aplinkybių.

Šio straipsnio antra dalis numato mažiau alternatyvių bausmių, kai asmuo sužaloja du ar daugiau asmenų. Tokiu atveju, asmuo gali būti baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

Už nesunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

Sunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo
Sunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 137 straipsnyje. Šis straipsnis numato, jog tas, kas dėl neatsargumo sunkiai sužalojo ar susargdino žmogų, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu netgi iki trejų metų. Vėlgi, šiuo atveju įstatymas taip pat numato, kada yra taikoma didesnė, o kada mažesnė bausmė.

Antroji šio straipsnio dalis numato, jog tas, kas dėl neatsargumo sunkiai sužalojo ar susargdino du ar daugiau žmonių, baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų. Šiuo atveju nėra alternatyvios bausmės.

Trečioji straipsnio dalis numato, kada yra skiriama didžiausia bausmė – laisvės atėmimas iki septynerių metų. Ši bausmė yra skiriama, kai asmuo sunkiai sutrikdė sveikatą dėl neatsargumo, pažeisdamas teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Pavyzdžiai iš teismų praktikos

Nesunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo
Byloje 2K-507/2014   Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nustatė:

BK 139 straipsnyje numatytas nusikaltimas padaromas dėl nusikalstamo nerūpestingumo tada, kai kaltininkas nesuprato daromos veikos rizikingumo ar pavojingumo ir nenumatė, kad jo padaryti neatsargūs veiksmai gali sukelti įvykį, dėl kurio gali kilti šiame straipsnyje numatyti padariniai, tačiau pagal veikos aplinkybes bei savo asmenines savybes turėjo ir galėjo tai numatyti.

Turėjimas numatyti padarinius reiškia asmens pareigą būti atsargiam vairuojant transporto priemonę, kaip padidinto pavojaus šaltinį. Galėjimas numatyti padarinius reiškia vairuotojo realią galimybę konkrečioje situacijoje suprasti daromos veikos rizikingumą ar pavojingumą bei numatyti įvykį, dėl kurio gali kilti nusikalstami padariniai. Neginčytina, kad M. K. nenumatė, jog dėl jo veikimo gali atsirasti BK numatyti padariniai, tačiau pagal veikos aplinkybes ir savo asmenines savybes turėjo ir galėjo tai numatyti. Teismų sprendimais nustatyta, kad įvykis įvyko dėl to, kad M. K., žinodamas, jog dalyvauja nelegaliose automobilių „drifto“ varžybose, ir vairuodamas automobilį bei suvokdamas, kad trasa yra nesaugi, elgėsi neatsargiai: pasirinko nesaugų greitį bei netinkamą automobilio valdymą, jo nesuvaldė ir atsitrenkė į žiūrovus. Įvertinus nurodytą įvykio situaciją M. K. galėjo numatyti, jog elgiantis neatsargiai gali įvykti įvykis su įvairiais padariniais. Taigi, M. K. veika kvalifikuota pagal BK 139 straipsnio 2 dalį.

Sunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo
Byloje 2K-53-628/2020   Lietuvos Aukščiausias Teismas nustatė:

BK 137 straipsnio dispozicija suformuluota kaip blanketinė norma, kuri straipsnio dispozicijoje nurodytų neteisėtų veiksmų turinį atskleidžia nukreipdama į kitus teisės aktus. Lyginant BK 137 straipsnio 3 dalį su 1 ir 2 dalimis, pažymėtina, kad BK 137 straipsnio 3 dalies dispozicijos aprašyme vartojama formuluotė „pažeidžiant teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles“ rodo, jog šios dispozicijos turinys susietas su kitais teisės aktais, nustatančiais tai situacijai ar atvejui atitinkamas specialaus elgesio taisykles.

Nuoseklioje teismų praktikoje yra įtvirtinta nuostata, kad kaltės turinys atskleidžiamas ne vien tik paties kaltininko prisipažinimu padarius nusikalstamą veiką, išaiškinimu, kaip jis suvokė ir įvertino savo daromų veiksmų ar neveikimo pobūdį, padarinius, kokios paskatos nulėmė nusikalstamos veikos padarymą ir kokių padarinių šia veika buvo siekiama. Vertinant kaltininko veiksmus (neveikimą) ir sprendžiant priežastinio ryšio tarp veikos ir kilusių padarinių bei kaltės klausimus būtina nustatyti momentą, kada kaltininkas turėjo realią galimybę pastebėti tokį pavojų keliančias aplinkybes.

Nagrinėjamoje byloje J. J. buvo kaltinamas ir pirmosios instancijos teismo nuteistas už tai, kad jis, būdamas ūkininkas ir darbdavys, pažeisdamas specialaus elgesio saugumo taisyklių reikalavimus, savo ūkyje naudojo gamintojo instrukcijose nurodytų techninių reikalavimų neatitinkančią (perdirbtą ir modifikuotą), neturinčią techninio patikrinimo pažymėjimo ir netinkamos techninės būklės žemės ūkio techniką, nors ji nebuvo techniškai saugi naudoti ir negalėjo būti naudojama viešajame kelių eisme, ir dėl minėtų J. J. veiksmų (neveikimo) buvo sunkiai sutrikdyta kito asmens sveikata.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Telefono numeris: +370 690 64 533
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame