Teisiniai iššūkiai, siekiant Lietuvoje pakeisti pavardę originalia forma

Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-02-05

Kategorija: Civilinė teisė

Teisiniai iššūkiai, siekiant Lietuvoje pakeisti pavardę originalia forma


Nuotraukos šaltinis: pexels.com

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-02-05

Kategorija: Civilinė teisė

Teisiniai iššūkiai, siekiant Lietuvoje pakeisti pavardę originalia forma

Šiais laikais nebenustembame išgirdę apie lietuvės santuoką su užsieniečiu. Šiandien keliauti galime laisvai, o ir internete yra daugybė būdų susipažinti ir bendrauti su kitoje šalyje esančiu žmogumi. Todėl nėra keista, kai lietuvė moteris įsimyli kitos šalies pilietį. Tačiau ar lietuvės, susituokusios su užsieniečiu, gali pakeisti savo pavardę originalia kalba?

Civilinės metrikacijos skyrius nesuteikia tokios galimybės
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 14 straipsnyje įtvirtinta, kad valstybinė kalba yra lietuvių kalba. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.282 straipsnis numato, kad civilinės būklės aktų įrašai įrašomi lietuvių kalba; vardas, pavardė ir vietovardžiai rašomi pagal lietuvių kalbos taisykles.

Civilinės būklės aktai registruojami, keičiami, papildomi, ištaisomi, atkuriami vadovaujantis Civilinės metrikacijos taisyklėmis. Civilinės metrikacijos taisyklėse yra numatyta, kad civilinės būklės aktų įrašai įrašomi lietuvių kalba; registruojant ar įtraukiant į apskaitą Lietuvos Respublikos piliečio santuoką su užsieniečiu, taip pat jų vaikų gimimą, Lietuvos Respublikos piliečio pavardė rašoma remiantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, reguliuojančiais vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose tvarką.

Šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas nenumato galimybės civilinės būklės aktų įrašus daryti nelietuviškais rašmenimis. Lietuvoje nėra sudaryta galimybė pakeisti savo pavardę originalia forma, t.y. su “w”, “q” ar “x” raidėmis, todėl civilinės metrikacijos skyrius dažnai atmeta tokius prašymus.

Teismai leidžia sutuoktiniams keisti pavardes originaliomis
Visgi, Europos Sąjungos Teisingumo Teismas savo sprendimuose yra konstatavęs, kad skirtingas tos pačios pavardės, taikomos dviem vienos sutuoktinių poros asmenims, užrašymas gali sukelti rimtų nepatogumų suinteresuotiems asmenims tiek profesiniame, tiek privačiame gyvenime. Jei tokia situacija lemtų asmens dokumentuose esančios informacijos teisingumo kvestionavimą ir sukeltų abejonių dėl šeimos tapatybės bei tarp jos narių esančių santykių, tai galėtų turėti rimtų pasekmių, be kita ko, įgyvendinant Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 21 straipsnyje tiesiogiai įtvirtintą apsigyvenimo teisę.

Teismai yra suformavę vienareikšmę praktiką, kad iš esmės visiems sutuoktiniams ir jų vaikams yra leidžiama įrašyti originalias pavardes. Todėl, norint pakeisti pavardę į originalią, kuri yra sudaryta su ne lietuviškomis raidėmis, tenka kreiptis į teismą.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame