Turto dovanojimo Lietuvoje gidas: mokesčiai ir teisiniai reikalavimai

Nuotraukos šaltinis:

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-01-03

Kategorija: Civilinė teisė

Turto dovanojimo Lietuvoje gidas: mokesčiai ir teisiniai reikalavimai


Nuotraukos šaltinis:

Skaitymo trūkmė: 2 minutės

Sukurta: 2024-01-03

Kategorija: Civilinė teisė

Turto dovanojimo Lietuvoje gidas: mokesčiai ir teisiniai reikalavimai

Turto dovanojimas Lietuvoje, tiek nekilnojamasis turtas, tiek asmeniniai daiktai, yra populiarus būdas perduoti vertybes šeimos nariams ar artimiems asmenims. Šis procesas apima svarbius teisinius aspektus ir mokesčių mokėjimą, kuriuos būtina suprasti siekiant užtikrinti sklandų turto perdavimą.

Turto dovanojimo sutarties reikalavimai
Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, dovanojamo turto suma, viršijanti 1 500 eurų, reikalauja rašytinės formos sutarties. Šioje sutartyje turi būti nurodytas dovanojamo turto pobūdis, gavėjo ir davėjo asmeniniai duomenys, dovanojimo sąlygos. Kai dovanojama suma viršija 14 500 eurų, būtinas notarinis patvirtinimas. Notaras patikrina, ar dovanojimo sutartis atitinka teisės reikalavimus, ir užtikrina jos galiojimą.

Mokesčiai už dovanojamą turtą
Dovanojant turtą, jo gavėjas yra įpareigojamas sumokėti atitinkamus mokesčius. Mokesčių dydis priklauso nuo daugelio veiksnių: dovanojimo vertės, gavėjo ir davėjo tautybės, gyvenamosios vietos. Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 26 punktas nurodo, kad dovanojimo būdu gautos pajamos iš artimųjų giminaičių nėra apmokestinamos GPM. Tačiau, jei dovanojamas turtas yra dovanojamas ne artimiesiems, GPM gali būti taikomas.

Dovanojimo mokestis yra skaičiuojamas nuo dovanojamo turto vertės. Gavus turtą ne  iš artimųjų giminaičių, dovanojimo būdu per mokestinį laikotarpį gautų pajamų suma, neviršijanti 2 500 eurų, yra neapmokestinama GPM. Tačiau, jeigu dovanojamo turto suma viršija 2 500 eurų, ši suma yra apmokestinama: pajamų dalis, neviršijanti 120 VDU (vidutinis darbo užmokestis, taikomas apdraustųjų asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti) yra apmokestinama 15 % GPM tarifu, o pajamų dalis, viršijanti 120 VDU, yra apmokestinama 20 % GPM tarifu. Kai dovanojamų pajamų suma viršija 2 500 eurų, pasibaigus kalendoriniams metams, šias pajamas reikia deklaruoti.

Dovanojimo sutarties specifikos
Dovanojant turtą, galima nustatyti tam tikras sąlygas. Pavyzdžiui, gali būti nurodyta, kad turtas turi būti naudojamas tam tikram tikslui. Jei gavėjas nevykdo sutartyje nustatytų sąlygų, dovanotojas gali kreiptis į teismą dėl sutarties pakeitimo ir turtas gali būti grąžintas.

Išvados ir rekomendacijos
Dovanojant turtą Lietuvoje, svarbu atsižvelgti į visus teisinius reikalavimus ir mokesčių mokėjimo ypatumus. Norint užtikrinti, kad turto dovanojimo procesas vyktų sklandžiai ir teisėtai, rekomenduojame pasikonsultuoti su patyrusiu teisininku. Teisininkas padės jums suprasti visas dovanojimo subtilybes ir užtikrins, kad visi reikalavimai būtų įvykdyti teisingai ir laiku.

LAUKIAME JŪSŲ

LAUKIAME JŪSŲ

Luxlex advokatų jungtinė veikla, vadovaujantis partneris Luxlex MB
Įmonės kodas: 305950073
Pvm mokėtojo kodas: LT100015904514
El. paštas: info@luxlex.lt
Adresas: M. K. Čiurlionio g. 82A, Vilnius

Susisiekite

UŽDUOKITE KLAUSIMĄ

Lokacija

Mūsų vieta

Darbo laikas

Mūsų darbo laikas

I-V: nuo 9 val. iki 19 val.
VI: Nedirbame
VII: Nedirbame